Топ Портал Харьков
ГлавнаяСтатьиМедицинаКоли призначають аналіз на креатинін?

Коли призначають аналіз на креатинін?

29 декабря 2021

Креатинін є кінцевим продуктом розпаду креатину, який грає важливу роль в енергетичному обміні м'язової та інших тканин. Креатинін повністю виводиться нирками, тому найбільше клінічне значення має його рівень концентрації у крові для діагностики захворювань нирок. Крім того, креатинін – це речовина, яка утворюється під час неферментативного розпаду креатину та креатиніну фосфату, який виробляється у м'язах.

Саме тому аналіз на креатинін призначають, щоб дослідити стан нирок та виявити чи підтвердити пошкодження м’язової скелетної тканини. Рівень концентрації креатиніну в крові є відносно постійним, тому що на нього впливає стійкий баланс процесів синтезу та виведення. У організмі чоловіків вміст креатиніну є значно вищим, ніж у жінок, адже вони мають більший обсяг скелетних м’язів. Креатинін є безпороговою речовиною: у нормі він фільтрується у ниркових клубочках та не піддається зворотному всмоктуванню або секреції у канальцях. Тому якщо рівень креатиніну підвищується, то це означає, що фільтрація у ниркових гломерулах є зниженою, а видільна функція нирок – недостатньою.

Підвищення вмісту креатиніну в плазмі завжди вказує на порушення фільтраційної та видільної функцій нирок і є своєрідним маркером ниркової недостатності при різних захворюваннях нирок: гострому та хронічному гломерулонефриті, пієлонефриті, ураженні нирок при цукровому діабеті, артеріальній гіпертонії, сечокам'яній хворобі, амілоїдозі та ін. У клінічній практиці використовується визначення креатиніну не лише у крові, але й у сечі (проба Реберга), що дає більш повне уявлення про функціональну здатність нирок.

Окрім захворювань нирок, підвищений рівень креатиніну може спостерігатися і при великих опіках, синдромі тривалого роздавлювання (некроз м'язової тканини при тривалому здавленні кінцівки), при кишковій непрохідності, іноді при вираженому тиреотоксикозі.

На достовірність результатів аналізу можуть впливати такі фактори, як: вагітність (особливо до 24 тижня); надлишкова м'язова маса, (наприклад, в атлетів, незважаючи на нормальну функцію нирок); велика концентрація у крові деяких ендогенних метаболітів (глюкози, фруктози, кетонових тіл, сечовини); прийом лікарських препаратів (аскорбінової кислоти, цефазоліну, резерпіну, нітрофуразона, ібупрофену, барбітуратів, клонідину, канаміцину та ін.); м'язові травми.

Зниження креатиніну крові клінічного значення не має.

Отримавши результати аналізів, що вказують на високий рівень креатиніну у крові, важливо терміново звернутися на консультацію до нефролога.


Комментарии (0)

Нет комментариев. Ваш будет первым!